اپ استور

گمانه‌زنی‌ها درباره بسته شدن اپلیکیشن‌های ایرانی روی اپ‌استور

عدم شفافیت فنی اپلیکیشن‌های ایرانی دلیل مسدودشدن در اپ استور است؟

۲۴ ساعت بعد از بسته شدن برخی از اپلیکیشن‌های ایرانی در اپ استور، کمپانی اپل هنوز واکنشی در این زمینه نشان نداده است.

گاتریا-دنیای فناوری، حتی رسانه‌های خارجی نیز تاکنون خبری دراین‌باره منتشر نکرده و به همین دلیل موج گمانه‌زنی در شبکه‌های اجتماعی اوج گرفته است.

از دسترس خارج شدن اپلیکیشن‌هایی که دست به نقل‌وانتقال مالی می‌زنند، بحث اصلی است و بعد از اپلیکیشن «آپ»، و مسدود شدن نقل‌وانتقال مالی در اسنپ(و برخی سرورهای دورزننده اپ استور مانند سیب‌چه و …)، موضوع در میان کاربران ایرانی تبدیل به موضوعی جنجال‌برانگیز علیه اپل و تصمیم‌های سیاسی‌اش شده است.

شهریور ۱۳۹۶ اپل بر اساس دستور وزارت خزانه‌داری آمریکا اپلیکیشن‌های ایرانی را بست.

این اپلیکیشن‌ها شامل Delion/  DigiKala/  AloPeyk/  Takhfifan/  Alibaba/  Tap30/  Snapp/  Hamloo/  Reyhoon بود.

بعداً در اسفند ۱۳۹۶ نیز مجدداً اپلیکیشن‌های ایرانی مسدود شده و بعداً باز شدند.

این باز و بسته شدن‌ها باعث شده تا هر وقت اپلیکیشن‌های ایرانی در اپ استور مسدود شوند، خیلی سریع انگشت اتهام به‌سوی تحریم و … نشانه رود.

با توجه به اینکه اپل واکنشی نشان نداده و رسانه‌های معتبر خارجی نیز چیزی ننوشته‌اند، ممکن است موضوع این بار سیاسی نباشد و صرفاً مسئله‌ای فنی در میان باشد.

ماه گذشته، ۱۲ بهمن ۱۳۹۷ بود که اپل اپلیکیشن‌های داخلی گوگل روی اپ استور را مسدود کرد. توسعه‌دهندگان گوگل قادر بودند تا به‌صورت Local اپلیکیشن‌های نسخه بتای خود را به اشتراک گذاشته و تست کنند.

اپل همین بلا را بر سر فیس‌بوک نیز آورد چراکه فیس‌بوک از برنامه توسعه‌دهندگان اپل برای توزیع تجاری استفاده کرده و به کاربران ۱۳ تا ۳۵ سال ماهانه ۲۵ دلار بابت استفاده از اپلیکیشن و تحلیل دیتا می‌داد.

چند روز پیش اپل راهنمای استفاده از اپ استور را آپدیت کرد و اعلام کرد اپلیکیشن‌های تکراری و چند نسخه‌ای را می‌بندد. روی سخن اپل با نرم‌افزارهای مکالمه VoIP بود اما گفته می‌شود اپلیکیشن‌های زیادی بسته‌شده‌اند.

مطالب مرتبط  رونمایی گوگل از پلتفرم گیم «اِستادیا»

اصلاً ممکن است دلیل بسته شدن اپلیکیشن‌های ایرانی همین باشد.

نکته مهم عدم شفافیت سازی از سوی مالکان نرم‌افزاری در قسمت ایرانی قضیه باشد. مثلاً اپلیکیشن‌های ایرانی مسدود شده، اظهارنظر فنی نکرده و ترجیح داده‌اند تا در این زمینه سکوت کنند.

دلیل سکوت آن‌ها معلوم نیست، اما همین سکوت آن‌ها باعث شده تا موضوع تحریم ایران و … دوباره در میان کاربران ایرانی در شبکه‌های اجتماعی مطرح شود، امری که دامن زدن به آن ممکن است تبعات سوئی هم داشته باشد.

البته  امیر ناظمی؛ معاون وزیر ارتباطات گفته است «این موضوع تنها مختص به ایران نبوده و تغییر رویه جدید شرکت اپل برای حفظ امنیت اطلاعات و رعایت حقوق مالکیت معنوی است.»

رئیس سازمان فناوری اطلاعات ایران با بیان اینکه امکان استفاده از اپلیکیشن‌های تلفن همراه روی گوشی‌های آیفون از دو طریق ممکن بود، توضیح داد: یکی از این روش‌ها، هماهنگی با اپ‌استور برای قراردادن اپلیکیشن موردنظر روی این بازار اپلیکیشن، از طریق توسعه‌دهندگان بود؛ در این روش با توجه به تحریم‌هایی که چند سالی است از سمت اپل اعمال می‌شود، بسیاری از توسعه‌دهندگان اپلیکیشن ایرانی موفق به برقراری این هماهنگی نشده و اپلیکیشن‌های ایرانی از بازار اپل حذف شدند.

به‌هرحال اپل کار مسدودسازی را بر اساس پالیسی‌های خود انجام داده و باید منتظر بود و دید چه واکنشی در قبال اپ‌های ایرانی انجام می‌دهد تا بتوان به تحلیلی شفاف در این زمینه دست‌یافت.

منبع : خبرآنلاین

مطلب پیشنهادی

آپدیت گوگل میت - جیتوپیا

گوگل میت با ظاهر و ویژگی های جدید معرفی شد

به گزارش جیتوپیا گوگل میت بروز رسانی هایی در حوزه طراحی و همچنین طیف وسیعی …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *