ویلیام دیستیر

زادروز دانشمندی که به فرضیه اینشتین پاسخ داد

جیتوپیا- دنیای فناوری،”ویلم دو سیتر” ریاضیدان، فیزیکدان و اخترشناس هلندی بود که مفهوم “جهان دو سیتر” را ارائه داد. “ویلم دو سیتر”، در تاریخ ۶ مه ۱۸۷۲ میلادی در شهر “اسنیک” هلند به دنیا آمد. وی در دانشگاه  “خرونینگن” به تحصیل در رشته “ریاضیات” پرداخت و سپس به آزمایشگاه اخترشناسی شهر  “خرونینگن” رفت و مطالعات نجومی خود را انجام داد.

دو سیتر طی سال‌های ۱۸۹۷تا ۱۸۹۹ به رصدخانه آفریقای جنوبی رفت. وی در سال ۱۹۰۸ به کرسی اخترشناسی دانشگاه “لیدن” پیوست و از سال ۱۹۱۹ تا پایان عمرش مدیر رصدخانه این دانشگاه بود.

مطالعات اصلی دوسیتر در شاخه” کیهان‌شناسی فیزیکی” بود. وی در سال ۱۹۳۲ به همراه “آلبرت اینشتین” مقاله‌ای نوشت که در آن بحثی پیرامون امکان وجود مقادیر زیاد ماده‌ای که از خود نوری منتشر نمی‌کند، ارائه داده بودند که امروزه به عنوان “ماده تاریک” شناخته می‌شود. وی همچنین مفهوم” فضای دو سیتر” و” جهان دو سیتر” را ارائه داد که پاسخی کیهانی برای معادلات “نسبیت عام” اینشتین است.

دوسیتر - گاتریا - دنیای فناوری

فرضیه “جهان دوسیتر”، جهانی را مدل می‌کند که از نظر فضایی تخت است و ماده معمولی را نادیده می‌گیرد.

دو سیتر همچنین برای پژوهش هایش در مورد سیاره مشتری معروف شده است.

این فیزیکدان جوایز ارزشمند و معتبری را کسب کرد.

دوسیتر در سال ۱۹۲۹، مدال “جیمز کریگ واتسون” را کسب کرد. در سال ۱۹۳۱ نیز موفق به دریافت جایزه اخترشناسی “بروس” و “مدال طلای “انجمن اخترشناسی سلطنتی” شد.

وقایع نجومی زیادی، پس از این دانشمند به افتخار وی نام گرفتند. به عنوان مثال “جهان دوسیتر”،” فضای پاد دوسیتر”، ” سیارک  ۱۶۸۶ دو سیتر” و”نسبیت خاص دوسیتر”.

این دانشمند در نهایت در سال ۱۹۳۴ در سن ۶۲ سالگی درگذشت.

مطالب مرتبط  زادروز "الیور هویساید"، کسی که وجود یونسفر را پیش بینی کرد

منبع : ایسنا

مطلب پیشنهادی

بنجامین اترام - جیتوپیا

زاد روز بنجامین اُترام پیشگام در ساخت کانال و تراموا

جیتوپیا- دنیای فناوری، بنجامین اُترام در ۱ خرداد ماه برابر با ۱ آپریل سال ۱۷۶۴ …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *