نمایشگاه ces 2019

شگفت انگیزهای نمایشگاه سی‌ای‌اس ۲۰۱۹ کدام ها خواهند بود؟

18 تا 22 دی‌ماه امسال / ۸ تا ۱۱ ژانویه ۲۰۱۹ نمایشگاه الکترونیک مصرفی / CES در لاس‌وگاس که ۵۱ سال پیش اولین آن برگزار شد، با رونمایی از تازه‌های فناوری مشتاقان را به دور خود جمع خواهد کرد.

گاتریا-دنیای فناوری، از کمپانی‌های بزرگ گرفته تا استارتاپ‌های کوچک، همگی در این نمایشگاه حضور یافته تا جدیدترین ابزار الکترونیک و مصرفی را به نمایش بگذارند. {لینک}

اما امسال ترندهای فناورانه خاصی مباحث کارشناسانه را به خود اختصاص می‌دهند که در زیر باهم مرور می‌کنیم.

فناوری ۵ جی

بدون شک مهم‌ترین رخداد فناورانه امسال ۵G است که عمده مباحث جدید را به خود اختصاص خواهد داد. اپراتورها امسال را سال شروع فروش تجاری محصولات مرتبط با ۵ جی اعلام کرده‌اند. سازندگان فناوری ۵ جی زیرساخت‌ها را فراهم کرده و با بستن قرارداد با اپراتورهای مخابراتی کوچک‌تر تجهیزات مربوطه را پیاده‌سازی کرده‌اند. از سوی دیگر سازندگان موبایل به‌عنوان پیشگامان توسعه تجاری ۵ جی نیز امسال اولین گوشی‌های هوشمند خود مجهز به ۵ جی را رونمایی می‌کنند.

بنابراین محصولات اینترنت اشیاء در نمایشگاه امسال سی‌ای‌اس جذابیت خاصی ایجاد خواهند کرد و استارتاپ‌هایی که ابزارهای ۵ جی خود را نمایش می‌دهند، تماشاچی بیشتری را در غرفه‌های خود خواهند داشت.

امسال AT&T، ورایزون ، تی موبایل و اسپرینت، دموهای خود از ۵ جی را نمایش می‌دهند. کوآلکوم که در دسامبر گذشته مودم مخصوص را به سازندگان داد، نیز غرفه خاصی در این زمینه دارد اما اینتل که تاکنون درزمینهٔ ساخت مودم ۵ جی موفق نبوده، بیشتر به نمونه مفهومی و نه تجاری بسنده خواهد کرد.

واقعیت مجازی/ واقعیت افزوده

مطالب مرتبط  همراه اول شفاف ترین شرکت بورسی کشور

چند سالی است که دو فناوری واقعیت مجازی / VR و واقعیت افزوده/ AR نمایشگاه سی‌ای‌اس را قبضه کرده و جلو می‌روند. امسال باید شاهد رونمایی از هدست‌های ارزان‌قیمت باشیم.

اغلب توسعه‌دهندگان به‌جای ساخت ابزار جدید روی گوشی هوشمند و تبلت سرمایه‌گذاری کرده تا این دو فناوری را روی این ابزار توسعه دهند. استفاده از کیت‌های ARKit/ARCore در این زمینه قابل‌توجه است. اپل روی عینک هوشمند متفاوت سرمایه‌گذاری کرده اما معمولاً در نمایشگاه سی‌ای‌اس شرکت نمی‌کند. آنچه فیس‌بوک ساخته‌وپرداخته است ممکن است در کنار سایر سازندگان مانند اچ تی سی و سایر استارتاپ‌های کوچک به نمایش گذاشته شود.

اتومبیل

یکی از بخش‌های جذاب در سی‌ای‌اس بخش اتومبیل و حمل‌ونقل است که باعث شده تا سازندگان خودرو جدیدترین ماشین‌های خود مجهز به فناوری‌های نو را در این نمایشگاه رونمایی کنند. فناوری‌های خودروی برقی، خودروی خودران و فناوری‌های مشابه در این نمایشگاه توسط خودروسازان نمایش داده می‌شود.

خانه هوشمند

سال گذشته خانه هوشمند و ابزار مرتبط نمایشگاه سی‌ای‌اس را در دستان خود گرفت. با ورود ۵ جی خانه هوشمند غنی‌تر و قوی‌تر شده و امسال باید شاهد رونمایی از محصولات جدید در این زمینه باشیم. دستیاران صوتی الکسا، گوگل و … اتصال بین خانه هوشمند و ۵ جی را در دست می‌گیرند.

گوشی‌های هوشمند

آنچه امسال گوشی‌های هوشمند در سی‌ای‌اس را متفاوت می‌کند، داستان گوشی‌های تاشو و انعطاف‌پذیر است که تغییر عمده فناورانه در این بخش محسوب می‌شود. سامسونگ گوشی تاشوی خود را در این نمایشگاه رونمایی خواهد کرد و سایر رقبا نیز ممکن است گوشی‌هایی یا این فناوری را به معرض نمایش بگذارند.

مطالب مرتبط  اولین ماژول اینترنت اشیاء بر بستر NB-IoT ساخت داخل در شبکه همراه اول

تلویزیون

فناوری امسال که توسعه‌یافته ۸K است که توسط سازندگان معروف رونمایی می‌شود. تلویزیون‌های ۸K سال گذشته نیز رونمایی شد اما مشکل عمده آن‌ها این است که فناوری‌های موازی آن‌ها شکل نگرفته و بنابراین ۴k،۸K و … نمی‌تواند به‌تنهایی جلو برود.

منبع : خبرآنلاین

مطلب پیشنهادی

واچ او اس 7.5 - جیتوپیا

اپل سیستم عامل واچ ۷٫۵ خود را برای توسعه دهندگان عرضه می کند

به گزارش جیتوپیا اپل علاوه بر نسخه بتای بتای جدید آی او اس ۱۴٫۶ و …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *