کنت هری اولسن

زاد روز “کنت هری اولسن”، بنیانگذار شرکت تجهیزات دیجیتال آمریکا

به گزارش جیتوپیا، کنت هری اولسن (۲۰ فوریه ۱۹۲۶ در بریجپورت، کانکتیکات متولد شد و در شهر همسایه استراتفورد، کانکتیکات بزرگ شد. پدر و مادر پدرش از نروژ و والدین مادرش از سوئد بودند. اولسن کار خود را تابستان ها در یک ماشین فروشی آغاز کرد. تعمیر رادیوها در زیرزمینش باعث شهرت او به عنوان مخترع محله شد. او یک مهندس آمریکایی بود که در سال ۱۹۵۷ با همکار هارلان اندرسون و برادرش استن اولسن بنیانگذار شرکت تجهیزات دیجیتال (DEC) بود. اولسن پس از خدمت در نیروی دریایی ایالات متحده بین سالهای ۱۹۴۴ و ۱۹۴۶ در انستیتوی فناوری ماساچوست حضور یافت و در آنجا مدرک BS (1950) و MS (1952) را در رشته مهندسی برق گرفت. در طول تحصیلات خود در MIT ، دفتر تحقیقات دریایی وزارت نیروی دریایی ایالات متحده اولسن را برای کمک به ساخت یک شبیه ساز پرواز رایانه ای استخدام کرد.  همچنین در حالی که در MIT بود، ساخت اولین کامپیوتر تحقیقاتی ترانزیستوری را هدایت کرد. اولسن مهندسی بود که در آزمایشگاه MIT Lincoln در پروژه TX-2 کار می کرد. مهمترین ارتباط اولسن با پروژه Whirlwind کار وی در کامپیوتر تست حافظه (MTC) بود، که به عنوان “یک کامپیوتر مخصوص برای ساخت حافظه اصلی ” توصیف شده است.
در سال ۱۹۵۷ ، اولسن و یکی از همکارانش در MIT ، هارلان اندرسون، تصمیم گرفتند شرکت خود را تأسیس کنند. آنها به شرکت تحقیق و توسعه آمریکایی، یک شرکت سرمایه گذاری ریسک پذیر، که توسط جورج دوریوت تاسیس شده بود، مراجعه کردند و پس از دریافت ۷۰،۰۰۰ دلار برای سهم ۷۰٪ ، شرکت تجهیزات دیجیتال (DEC) را تأسیس کردند. در دهه ۱۹۶۰ ، اولسن حق ثبت اختراع سوئیچ اشباع ، مدار دروازه ترانسفورماتور دیود، نسخه بهبود یافته حافظه هسته مغناطیسی و بافر چاپگر خط را دریافت کرد.
اولسن در طول حرفه خود به خاطر سبک مدیریت و پرورش نوآوری در مهندسی شناخته می شد. ارزیابی اولسن از نوآوری و تعالی فنی باعث ایجاد و محبوبیت تکنیک هایی مانند مدیریت ماتریس مهندسی شد که امروزه به طور گسترده در بسیاری از صنایع مورد استفاده قرار می گیرد.  اولسن برای شخصیت تواضع و فروتن ارزش قائل بود، او با یک ماشین کم مصرف رانندگی می‌کرد و یک دفتر ساده را در یک ساختمان آسیاب قدیمی نگه داشت. او همچنین یک خلبان ماهر بود و با هواپیمای شخصی خود پرواز می کرد. در سال ۱۹۸۶، مجله Fortune از اولسن به عنوان “موفق ترین کارآفرین آمریکا” نام برد و در همان سال وی جایزه تشخیص رهبری مهندسی IEEE را دریافت کرد.

مطالب مرتبط  وای فای ۶ سال آینده می‌آید

در سال ۱۹۹۳ ، موسسه مهندسان برق و الکترونیک مدال بنیانگذاران IEEE خود را به اولسن اعطا كرد. وی در سال ۱۹۹۶ به عنوان عضو موزه تاریخ کامپیوتر معرفی شد.  در سال ۱۹۸۰ به وی مدال Vermilye اعطا شد. وی در ۸ اکتبر ۱۹۷۵ به عنوان عضو افتخاری UPE (انجمن افتخار بین المللی علوم محاسبات و اطلاعات) معرفی شد. در سال ۲۰۱۱، او در لیست MIT150 فرد ششم از ۱۵۰ مبتکر برتر و ایده های MIT برای کار در مینی کامپیوتر قرار گرفت. اولسن در بیمارستان در ایندیاناپولیس، ایندیانا در ۶ فوریه ۲۰۱۱، در سن ۸۴ سالگی درگذشت. کالج گوردون، جایی که او عضو هیئت مدیره بود، مرگ او را اعلام کرد، اما علت آن را اعلام نکرد و خانواده وی همچنین در مورد جزئیات مرگ وی توضیحی ندادند.

مطلب پیشنهادی

میزو 18

معرفی سری جدید میزو ۱۸ در تاریخ ۳ مارس

سری میزو ۱۸ به طور رسمی در تاریخ ۳ مارس (۱۳ اسفند) وارد می‌شود. طبق …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *