robert yerkes - gatrea

زاد روز “رابرت مایرن یرکیز”، از پیشگامان روانشناسی تطبیقی

به گزارش گاتریا، رابرت یرکس روانشناس در چنین روزی 5 خرداد ماه برابر با 26 می سال 1876 در آمریکا متولد شد.

رابرت در روستایی در پنسیلوانیا زندگی می کرد و به دلیل سختی زندگی روستایی تصمیم گرفت تا تحصیلات خود را ادامه دهد.

در سال 1892 تا 1897 یرکس با کمک مالی یک از عموهایش به کالج اورسیوین رفت. در طی تحصیل او پیشنهادی از دانشگاه هاروارد برای انجام تحقیقات در رشته زیست شناسی دریافت کرد. 

در دانشگاه هاروارد، یرکس علاقه زیادی به رفتار حیوانات پیدا کرد. علاقه وی موجب شد تا درس پزشکی را رها کرده و به روانشناسی تطبیقی روی آورد.

او دکترای خود را  در بخش روانشناسی در سال  1902 به دست آورد.

در سال 1917، یرکس به عنوان رئیس انجمن روانشناسی آمریکا (APA) انتخاب شد. تحت مدیریت او، APA برنامه های متعددی را در جنگ جهانی اول آغاز کرد. در طول جنگ جهانی، او به عنوان رئیس کمیته بررسی روانشناختی برای اولین بار تست هوش آلفای و بتای ارتش (تست های غیر کلامی) را بر روی بیش از یک میلیون سرباز توسعه داد.

یرکس علاقه زیادی به مطالعه بر روی شامپانزه ها  داشت. او در اوائل دهه 1920 برای بررسی شامپانزه ها به کوبا سفر کرده بود و هنگامی که از سفر برگشت تصمیم گرفت پرورش و برررسی شامپانزه ها را خود انجام دهد.

گاتریا - رابرت یرکیز

او کار خود را با خرید دو شامپانزه، Chim و Panzee از یک باغ وحش آغاز کرد. او دو  شامپانزه را به خانه آورد، جایی که آنها در یک اتاق خواب زندگی می کردند و با یک چنگال در یک میز کوچک غذا می خوردند. یرکس علاقه خاصی به آنها داشت و خاطرات خود با آنها را در کتابی با عنوان “تقریبا انسان” چاپ نمود.

سرانجام این دانشمند فقید در سال 1956 درگذشت.

مطالب مرتبط  قابلیت فیس آی دی به گوشی های اندرویدی هم اضافه می شود

لازم به ذکر است روانشناسی مقایسه‌ای (تطبیقی) (Comparative psychology )، روانشناسی همسنجشی یا روانشناسی جانوران دانش مطالعه موجودات زنده به جز انسان است، هرچند برخی دانشمندان با این تعریف موافق نیستند. روانشناسی مقایسه‌ای یا همسنجشی به عنوان شاخه‌ای از دانش روانشناسی به مقایسه گونه‌های رفتاری بین دیگر موجودات زنده -برای توضیح رفتارهای انسان- می‌پردازد.

مطلب پیشنهادی

کارت گرافیک

معرفی سری جدید Radeon RX 6000 توسط AMD

ای ام دی در تاریخ ۳ مارس (۱۳ اسفند) از کارت گرافیک‌های جدید سری Radeon …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *