لیزر اتم - گاتریا |ذنیای فناوری

دانشمندان با استفاده از لیزر توانستند دو اتم را به هم متصل کنند!

به گزارش گاتریا، برای اولین بار، محققان دو اتم خاص را با هم ترکیب کرده و توانستند توسط آن یک مولکول را تشکیل دهند. به طور معمول شیمیدان ها با مخلوط کردن بسیاری از اتم ها، مولکول ها را تشکیل می دهند، بعضی از آنها به یکدیگر متصل می شوند تا ترکیبات مورد نظر را ایجاد کنند.

محققان در روش جدید سوپر کنترل اتم ها، یک اتم سدیم را در یک توئیزر اپتیک (دستگاهی که ذرات کوچک را در یک پرتو لیزری به دام می اندازد) و یک اتم سزیم در یک توئیزر دیگر به دام انداختند. هر دو اتم تا کمتر از یک ده هزارم درجه بالاتر از درجه صفر مطلق سرد شده بودند.

محققان این توئیزرها را آنقدر به هم نزدیک کردند تا پرتوهای لیزر همپوشانی کنند و اتمهای سدیم و سزیم با هم برخورد کنند. محققان سپس یک لیزر سوم که حاوی یک پالس نور بود را به اتم ها اعمال کردند تا انرژی برای اتصال اتم ها به یکدیگر و ایجاد یک مولکول سزیم سدیم ایجاد شود.

به گفته  کانگ نی شیمیدان دانشگاه هاروارد ، ایجاد مولکول های تک هسته ای توسط اتم ها می تواند محققان را قادر به مطالعه برخورد های اتمی در محیط کنترل شده کند و همچنین موجب نظارت بر رفتار مولکول ها در محیط خلاء شود. پژوهشگران می توانند از میکروسکوپ نوری برای ساخت مولکول هایی با خواص کوانتومی خاص استفاده کنند. این مولکول های طراح می تواند کوبیت (qubit) یا بیت کوانتومی از داده ها را در رایانه های کوانتومی آینده ذخیره کند.

L.R. Liu et al. Building one molecule from a reservoir of two atoms.  Published online April 12, 2018. doi: 10.1126/science.aar7797

مطالب مرتبط  مشخصات موبایل ۵G فوجیتسو لو رفت + عکس

مطلب پیشنهادی

واچ او اس 7.5 - جیتوپیا

اپل سیستم عامل واچ ۷٫۵ خود را برای توسعه دهندگان عرضه می کند

به گزارش جیتوپیا اپل علاوه بر نسخه بتای بتای جدید آی او اس ۱۴٫۶ و …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *