واکسن استنشاقی کرونا

چندین واکسن قابل استنشاق برای کرونا به مرحله آزمایش انسانی رسیده اند

به گزارش جیتوپیا، دنیای فناوری- طبق آخرین تحقیقات در یک مطالعه جدید در مجله ساینس ادونسز اثر بالقوه واکسن کوید ۱۹ قابل استنشاق نشان داده شده است. این واکسن یکی از چندین واکسنی است که برای استفاده از طریق اسپری بینی طراحی شده است.

پل مک کری یک محقق از دانشگاه آیووا که در حال کار بر روی واکسن کوید ۱۹ قابل استنشاق است توضیح می دهد: “واکسن های موجود در حال حاضر علیه کوید ۱۹ بسیار موفقیت آمیز هستند اما اکثر مردم جهان هنوز واکسینه نشده اند و نیاز اساسی به واکسن های بیشتری وجود دارد که استفاده از آنها آسان و در جلوگیری از انتقال بیماری موثر باشد.”

مک کری در کنار همکارانش از دانشگاه جورجیا روی واکسن تک دوز کوید ۱۹ که از طریق اسپری بینی تجویز می شود کار می کنند. واکسن خاص آنها از ویروسی به نام ویروس پاراآنفلوآنزا ۵ (PIV5) استفاده می کند.

PIV5 در انسان بی خطر است و داده های جدید نشان می دهد که واکسن آزمایشی کوید ۱۹ در موش موثر است.

بیائو هه که سرپرست تحقیقات از دانشگاه جورجیا است می گوید: “ما کار بر روی فرمولاسیون های جدید واکسن برای مبارزه با کوید ۱۹ را در روزهای ابتدایی همه گیری آغاز کردیم. داده های بالینی ما نشان می دهد که این واکسن نه تنها از عفونت محافظت می کند بلکه به طور قابل توجهی احتمال انتقال را کاهش می دهد.”

واکسن های سنتی معمولاً با تزریق عضلانی تجویز می شوند. اما تزریقات با مشکلات زیادی همراه است و کمپین های واکسیناسیون گسترده را پیچیده و پرهزینه می کند. واکسن های تزریقی اغلب به سردخانه نیاز دارند و باید توسط متخصصان پزشکی تجویز شوند. سرنگ ها همچنین یک منبع محدود هستند و تأمین آن مشکلات عمده ای در مورد واکسن کوید ۱۹ ایجاد کرده است.

مطالب مرتبط  آفتاب، قدرت مغز را افزایش داده و هوش را زیاد می‌کند

یک واکسن اسپری بینی در حال حاضر در بازار موجود است. این واکسن که فلو میست نامیده می شود آنفلوانزا را هدف قرار داده و علیرغم تصویب حدود یک دهه اثر آن از سالی به سال دیگر متفاوت است. برای چندین سال هم آکادمی اطفال آمریکا و هم مراکز کنترل و پیشگیری از بیماری واکسن تزریقی آنفلوانزا را نسبت به این نسخه قابل استنشاق توصیه می کردند اما اخیراً پس از آنکه فرمول جدید اثربخشی بهبود یافته ای را در فصل آنفلوآنزای ۲۰۱۹-۲۰ نشان داد این توصیه تغییر کرد.

در کنار سهولت تزریق واکسن اسپری بینی یک فرضیه قوی وجود دارد که نشان می دهد انتقال مستقیم واکسن ها به بافت مخاط دستگاه تنفسی فوقانی می تواند از نظر عفونت محافظت موضعی بهتری داشته باشد. دارل ایروین مهندس زیست از دانشگاه MIT چندین سال است که در زمینه تولید واکسن های قابل استنشاق کار می کند.

ایروین می گوید: “در بعضی موارد واکسن هایی که در عضله ایجاد می شود می توانند از ایمنی در سطح مخاطی برخوردار شوند اما یک اصل کلی وجود دارد که اگر از طریق سطح مخاطی واکسن بزنید تمایل به محافظت قوی تری در آن محل دارید. متأسفانه ما هنوز فن آوری های خوبی برای ایجاد پاسخ های ایمنی نداریم که به طور خاص از آن سطح مخاطی محافظت کند.”

مطالعه ای از تیم ایروین در دانشگاه MIT که در اوایل سال جاری منتشر شد نشان می دهد که با استفاده از روش جدیدی که واکسن های پپتیدی را به پروتئین های آلبومین متصل می کند تأثیر زیادی ایجاد می شود. مطالعات روی موش ها نشان داد که واکسن قابل استنشاق در مقایسه با همان واکسن تزریق شده در عضله  ۲۵ برابر بیشتر سلولهای ایمنی از نوع T ایجاد می کند.

مطالب مرتبط  کشف مواد مخدر با استفاده از تراشه ارزان قیمت

تعداد کمی از واکسن های قابل استنشاق کوید ۱۹ اکنون در مراحل اولیه آزمایشات انسانی قرار دارند. در اوایل سال ۲۰۲۱ محققان دانشگاه آکسفورد آزمایشات انسانی فاز ۱ را برای نسخه اسپری بینی واکسن ChAdOx1 nCoV-19 (که اکنون با واکسن آسترازنکا کوید ۱۹ بیشتر شناخته می شود) آغاز کردند.

سندی داگلاس مدیر تیم تحقیقات می گوید آنها در ابتدا در حال مطالعه مشخصات ایمنی اسپری بینی در داوطلبان جوان و سالم هستند. امید است که انتقال واکسن کوید ۱۹ از طریق بافت تنفسی فوقانی بتواند در برابر بیماری خفیف و انتقال آن محافظت بهتری داشته باشد اما داگلاس همچنین اظهار داشت که تجویز استنشاق نیز باید باعث افزایش جذب واکسن شود.

داگلاس می گوید: “افراد مختلفی وجود دارند كه سیستم جذب داخل بینی را جذاب تر می دانند و این به معنای آن است كه در این گروه ها میزان واكسن بیشتر است. به عنوان مثال واکسن آنفولانزا که در مدارس انگلستان استفاده می شود. ”

به طور کلی در حال حاضر در حدود هفت واکسن داخل بینی برای کوید ۱۹ در مراحل اولیه آزمایش انسانی وجود دارد اما هنوز مشخص نیست که آیا این روش تجویز برای SARS-CoV-2 به طور موثر کار می کند یا خیر. اخیراً شرکت داروسازی آلت ایمیون کار بر روی واکسن قابل استنشاق خود را پس از آزمایشات انسانی فاز ۱ که ایمنی ضعیف نشان داد متوقف کرد.

ریچارد کندی محقق ایمنی در کلینیک مایو می گوید واضح است که واکسن های قابل استنشاق به طور فزاینده ای برای همه عوامل بیماری زا موثر نیستند. چندین بن بست تحقیقاتی طی یک دهه گذشته نشان می دهد که تولید واکسن کوید ۱۹ برای اسپری بینی کار ساده ای نیست اما امیدوارم با تحقیقیاتی که با سرعت بالا انجام داده ایم در طی یک سال آینده پاسخ هایی داشته باشیم.

مطالب مرتبط  موفقیت محققان ایرانی در تشخیص زود هنگام آلزایمر با نانو حسگرها

کندی اخیراً به مگاپیج تودی گفت: “تعداد زیادی واکسن مخاطی مجاز در دسترس نیست. این واکسن ها برای برخی عوامل بیماری زا موثر هستند اما این موضوع ممکن است برای SARS-CoV-2 درست باشد یا نباشد.”

مطالعه جدید در مجله ساینس ادونسز منتشر شد.

منبع : نیو اطلس

مطلب پیشنهادی

سازگاری الکترومغناطیسی

۵ عادت اشتباه در حمل تجهیزات الکترونیکی

یک متخصص سازگاری الکترومغناطیس ( EMC ) با تشریح ۵ عادت اشتباه در حمل و …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *