هیدروژل انعطاف پذیر - gatrea.ir

چاپ بافت‌های نرم انسان با استفاده از هیدروژل انعطاف‌پذیر

به گزارش گاتریا، محققان دانشگاه تگزاس نوعی هیدروژل زیست تخریب‌پذیر بسیار منعطف ساختند که امکان چاپ موادی کاملا شبیه به بافت های نرم انسان را فراهم می‌کند. فناوری زیست چاپ، یک فناوری جدید و رو به تکامل برای تولید بافت‌های جدید با استفاده از فناوری چاپ سه‌بعدی است که در آن از سلول‌های زنده برای پرکردن چارچوب بافت‌های موردنظر استفاده می‌شود.
این ماده جدید امکان تولید انواع مختلفی از بافت‌های نرم انسان ازجمله پوست، عضلات اسکلتی، رگ‌های خونی و عضلات قلب را فراهم می‌کند.
مهم‌ترین چالش زیست چاپ بافت‌های نرم، مواد اولیه غیرکشسان و شکننده است که نمی‌تواند رفتار مکانیکی بافت‌های نرم انسان را شبیه‌سازی کند.
این هیدروژل متشکل از یک پلیمر زیست تخریب پذیر سه‌جزئی است که از جنس پلی کپرولاکتون، پلی اتیلن گلیکول با دو گروه انتهایی از اکریلات‌ها و یک محلول آبی حساس به نور مرئی ساخته شده است. دو ماده پلی کپرولاکتون و پلی اتیلن گلیکول در ساخت ایمپلنت های مورد تایید سازمان غذا و دارو کاربرد وسیعی دارند و این امر موجب تسریع فرآیند تایید نهایی و تولید صنعتی این هیدروژل می‌شود.
به اعتقاد محققان مهم‌ترین ویژگی این هیدروژل سازگاری آن با ویژگی های بافت‌های نرم بدن انسان است.گزارش کامل این تحقیقات در نشریه ACS Applied Materials and Interfaces منتشر شده است.

منبع : ایرنا

مطالب مرتبط  ساخت ربات بدون سنسور با قابلیت جراحی از راه دور

مطلب پیشنهادی

گیم نت

اپلیکیشنی که جایگزین داروی «ریتالین» شد

محققان انگلیسی اپلیکیشنی ابداع کرده اند که بهتر از داروها به تمرکز و حواس جمعی …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *