رایانه کوانتومی گاتریا

تراشه‌های کامپیوتری ساخته‌شده از بدن انسان

دانشمندان قصد دارند تراشه‌های کامپیوتری بسازند که جنس آن‌ها از پروتئین انسانی باشد.بنابراین نسل بعدی رایانه‌ها به‌قدری کوچک می‌شوند که در کنار هم سلول‌های انسانی را تشکیل داده و به‌صورت بیولوژیک در بدن ما جا خوش می‌کنند.

گاتریا-دنیای فناوری، محققان دانشگاه west of London روی ساختار میکروسکوپی متفاوتی به نام cytoskeleton کار می‌کنند که نوعی داربست پروتئینی است که تشکیل سلول می‌دهد.

اگر آن‌ها موفق به انجام این کار شوند، تراشه‌های سیلیکونی که از دهه 1980 بدین سو دنیای کامپیوتر را در برگرفته، به تاریخ می‌پیوندد.

البته پیش‌تر برخی دانشمندان تلاش کردند تا تراشه‌هایی از جنس دی ان ای بسازند اما آنچه محققان انگلیسی به دنبال آن هستند، داربست پروتئینی است که 25 نانومتر ضخامت داشته و طول آن نیز نصف طول ویروس هپاتیت است. به گفته این محققان سیگنال کامپیوتری روی دو پروتئین Actin و tubulin که سیتوکین‌ها را تشکیل می‌دهند، توسعه داده می‌شود.

دیتا با جنبش اتم‌ها و الکترون‌ها روی سلول جابجا شده و این سیگنال‌ها کار محاسبه کامپیوتری را انجام می‌دهند.

بر اساس مدل تئوریک سیگنال‌ها دروازه منطقی(واحد اساسی کامپیوترهای دیجیتال) را تولید می‌کنند. آن‌ها به دلیل ساده‌تر بودن و سیگنال رسانی پرقدرت، بهتر از دی ان ای بوده و انرژی کمتری هم در مقایسه با تراشه‌های سیلیکونی مصرف می‌کنند.

اگر چنین فرضیه‌ای محقق شود، به‌زودی شاهد ظهور ابررایانه‌های به‌اندازه دسکتاپ خواهیم بود و قراردادن تراشه‌های بیولوژیک در بدن، بسیاری از ناممکن‌ها را ممکن خواهد کرد.

منبع : خبرآنلاین

مطالب مرتبط  سامسونگ یا گوگل، واحد سلامت هوشمند نوکیا را کدام کمپانی می‌خرد؟

مطلب پیشنهادی

گیم نت

اپلیکیشنی که جایگزین داروی «ریتالین» شد

محققان انگلیسی اپلیکیشنی ابداع کرده اند که بهتر از داروها به تمرکز و حواس جمعی …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *